En son konular
» Merhaba tekrar :)
Ptsi Haz. 08, 2015 9:23 pm tarafından PaperDragon

» Gaziantep'ten selamlar
Ptsi Haz. 08, 2015 8:52 pm tarafından PaperDragon

» Caput Algol sabit yıldızı
Ptsi Mayıs 18, 2015 11:25 am tarafından Uranus

»  Nazım Hikmet
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:57 am tarafından Uranus

» Progres Asc
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:56 am tarafından Uranus

» Stelyum
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:55 am tarafından Uranus

» ben geldimm
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:52 am tarafından Uranus

» SES ??
Ptsi Mayıs 18, 2015 4:51 am tarafından Uranus

» KARŞILIKLI AĞIRLAMA (MUTUAL RECEPTİON)
C.tesi Ara. 20, 2014 10:35 pm tarafından sinan1399

Anket

Bucunuz Hangisi

9% 9% [ 402 ]
8% 8% [ 376 ]
8% 8% [ 370 ]
9% 9% [ 439 ]
9% 9% [ 410 ]
8% 8% [ 391 ]
9% 9% [ 409 ]
9% 9% [ 414 ]
7% 7% [ 347 ]
7% 7% [ 318 ]
9% 9% [ 415 ]
9% 9% [ 427 ]

Toplam Oylar : 4718

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Nisan 2018
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Takvim Takvim

.
.

Rakamlar ve Mertebeler

Aşağa gitmek

Rakamlar ve Mertebeler

Mesaj tarafından ali Bir Ptsi Eyl. 20, 2010 8:33 pm

Rakamlar ve Mertebeler
Dört rakamının ifade ettiği birçok anlam vardır.Dört mevsim,dört ana yön vs..Biz dört rakamının tasavvufta neler ifade ettiğine değineceğiz.
Tasavvufta dört mertebe anlatımı vardır.Bunlar: Zat,Sıfat,Esma ve Ef'al olarak isimlendirilmişlerdir.Zat mertebesi mutlak gaybtır ve tefekkür edilmez,bizzat ALLAH-U ZÜL CELAL'in kendisidir.Kendisini de hakkıyla ancak kendisi bilir.Yaratılmışların O'nu hakkıyla bilmesi muhaldir.Sıfat mertebesi O'nun kelam,basir,semi,hayy,alim,mürid,kudret ve tekvin gibi vasıflarıdır.Esma mertebesi 99 isim olarak bilinen esma-ül hüsna nın,yani isimlerin salt manalarının olduğu mertebedir.Ef'al mertebesi ise bu isimlerin manalarının aşikar olduğu başka bir deyişle isimlerin fiile dönüştüğü mertebedir.Bu fiiliyata dönüşüm isimlerin terkipler halinde oluşturduğu birimler ve bu birimlerin ortaya koyduğu fiiller olarak zahir olur.Aslında birimler olarak çokluk gerçekte yoktur.Bu çokluk anlayışı izafidir.Gerçekte var olan sadece Zat, O'nun sıfatları,isimleri ve fiilleridir.
Bu dört mertebeye işaret eden birçok misal vardır.En yaygın olarak kullanılan misal suyun dört halidir.Buhar,bulut,su ve buz..Namazların dört,üç ve iki rekat oluşuyla ilgili,dört mertebe üzerinde tefekkür edildiğinde,şöyle bir mukayese yapılabilir:sabah namazı iki rekattir,anlamı;henüz yaratma olmamış ve sadece Zat ve sıfat mertebesi mevcuttur.Öğle dört rekat,anlamı;esma ve efal mertebeleri yaratılmış ve dört mertebe de mevcut.Bizim görüşümüze göre; öğle vaktinin işaret ettiği esma ve efal mertebelerinin de varoluşunda, efal boyutunda melek ve cinlerin yaratıldığını henüz,bitki,hayvan ve insanın yaratılmadığını düşünüyoruz.ikindi vaktinin dört rekat oluşunun hikmetlerinden olarak yine dört mertebenin de var olduğu görülmektedir.İkindi vakti içerisinde bitki,hayvan ve insanın da efal mertebesine dahil olduğu görüşündeyiz.Akşam üç rekat,anlamı;kıyamet kopmuş ve dolayısı ile efal mertebesi yok olmuş,diğer üç mertebenin var,efal mertebesinin yok olduğu kıyamet saati.Yatsı tekrar dört rekat,anlamı;ikinci sur a üfürüşten sonraki,hesap ve cennet cehennem hayatı olarak efal mertebesinin yeniden var oluşu...
Namazın rükunlarını da dört mertebe ile mukayese edecek olursak;kıyamın Zat mertebesine, rükunun sıfat mertebesine, birinci secdenin esma mertebesine, ikinci secdenin efal mertebesine işaret olduğu düşünülebilir.Burada ek olarak; rükudan tekrar kıyama doğrulduktan sonra secdeye gidiş hakkında insanın halifeliğine işaret olduğunu düşünüyoruz.Bu kısa kıyamın insanın halifetullah vasfını gösterdiği kanaatindeyiz.Son oturuşun ise namazın asıl gayesi olan miraca işaret ettiği açıkça görülmektedir ki; son oturuşta ettehıyyatü okunmaktadır.

Mertebeleri unsurlarla değerlendirdiğimizde;

Zat mertebesi=ateş-(nefs)
Sıfat mertebesi=hava-(ruh)

Esma mertebesi=su-(şuur,kalb)

Ef'al mertebesi=toprak-(beden)

şeklinde mukayese edilebilir.(doğrusunu ALLAH bilir)

Bizim görüşümüze göre,esma ve efal boyutları sonradan olma özellikleri dolayısıyla yaratılmış niteliğindedirler.Yaratılmışların unsurlarla mukayesesine gelince;

melek : nefsi ve bedeni olmadığından, su ve hava unsurlarından müteşekkildir.

cin: nefsi,şuuru,kalbi,ruhu olup,bedeni olmadığı için;ateş,hava ve su unsurlarından meydana gelmiştir.

insan: dört unsuru da bünyesinde barındıran, zıtların cem edildiği en mükemmel yaratılmıştır.
Bununla beraber 99 ismin tümünün manalarını açığa çıkarma istidadına sahiptir.Diğer yaratılmışların bu özelliği insana kıyasla sınırlıdır.Burada hatırdan çıkarılmaması gereken bir husus var ki; insana bu özelliklerin tamamı da emaneten verilmiştir.Emaneti sahiplenen ihanet etmiş ve hakikatten perdelenmiş olur.

Mevcudatın varlığı izafidir,kendilerine ait müstakil varlıkları asla yoktur.Her birim kendisini oluşturan esma-ül hüsnanın terkiblerinden müteşekkildir.

Kaynak: http://hakansuer.blogspot.com/2008/05/rakamlar-ve-mertebeler-2-blm.html

____ASTROFLAME____________________________
Bu dünyada CENNET te yaşayacağız diye değil...
Yaşadığımız yeri CENNET yapmak üzere gönderildik...
avatar
ali
Astro Özel Üye
Astro Özel Üye

Erkek
Koç Yılan
Mesaj Sayısı : 518
Yaş : 53
Nerden : tr
Kayıt tarihi : 31/03/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rakamlar ve Mertebeler

Mesaj tarafından Paper Dragon Bir Ptsi Eyl. 20, 2010 10:01 pm

Tecelli de denebilir değil mi?

Teşekkürler Abi. Ayrıca blog iyiymiş ama devamı pek gelmemiş. Keşke daha yazsaymış.

____ASTROFLAME____________________________
Hayatta ölümden daha ciddi bir şey yoktur.
avatar
Paper Dragon
YÖNETİM
YÖNETİM

Erkek
Oğlak Horoz
Mesaj Sayısı : 978
Yaş : 36
Nerden : Ank-En-Aton
İş/Hobiler : -
Lakap : Ho Ho Ho Nail Baba :)
Kayıt tarihi : 20/02/10

https://www.youtube.com/watch?v=GdZn7k5rZLQ

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rakamlar ve Mertebeler

Mesaj tarafından nezuka Bir Salı Eyl. 21, 2010 10:06 am

çok güzel anlatılmış zat sıfat esma ve efdal terimleri ,

hocam benim sorumşu mertebeleri unsurlarla değerlendirildiğinde burçların özellikleri her insanda gruplar ayrı şimdi eşleştririsek koç olan biri nefs olayını daha fazlamı yaşar yoksa daha azmı nefsiyle mücadele eder
hani bide siz derdinizya ya melik esması eksik çünki ya melik : koç : nefs = varlığım benim değil varım yoğum sensin sahiplendiklerim benim değil sahibimde sensin drunken

____ASTROFLAME____________________________
Dertli dolap niçin inilersin ,
Derdim vardır inilerim ,
Ben Mevlaya aşık oldum ...
avatar
nezuka
Astro Değerli Üye
Astro Değerli Üye

Kadın
Koç Domuz
Mesaj Sayısı : 269
Yaş : 35
Nerden : istanbul
Kayıt tarihi : 04/07/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rakamlar ve Mertebeler

Mesaj tarafından nezuka Bir Salı Eyl. 21, 2010 10:07 am

Himmet


Yahudilerin mübarek günü cumartesi yani saturday dir.satürn günü onlar için kutsaldır.satürn ise yüksek aklı simgeler ama maddeye dönük yüksek aklı..onlar bu özelliklerini sergilemektedirler zaten maddi imkanları en geniş olanlar olarak...

Hristiyanların mübarek günü pazardır yani sunday. güneş günü... güneş idrak,ego ve zahiri simgeler.ne ilginçtir ki hristiyanlarda egosuna ve zahire aldanmıştır.

müslümanların mübarek günü ise cuma dır.zahiri ve batını ile herşeyi toplamış kuşatmıştır.jüpiter günüdür cuma.jüpiter ise himmeti simgeler.maalesef artık biz müslümanlar himmeti değil de buğdayı tercih eder olduk nedense...(Müslümanların jüpiter demişya ben bi yerde okuduğumda perşembe jupiter cuma venüsdü ) şimdi cuma günü jupitermi yoksa venüsmü ?

____ASTROFLAME____________________________
Dertli dolap niçin inilersin ,
Derdim vardır inilerim ,
Ben Mevlaya aşık oldum ...
avatar
nezuka
Astro Değerli Üye
Astro Değerli Üye

Kadın
Koç Domuz
Mesaj Sayısı : 269
Yaş : 35
Nerden : istanbul
Kayıt tarihi : 04/07/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rakamlar ve Mertebeler

Mesaj tarafından ali Bir Salı Eyl. 21, 2010 11:06 am

sn nezuka, cuma günü venüs demektir. jüpiter perşembe gününün gezegenidir...cuma yani venüs, himmet denebilir ama kısmen tabii...belki biraz ideal, belki birazyüksek değerler olabilir ama asıl manası "cem" olmaktır.

Cem olmak demek, varlığın tenzihi ile beraber teşbihi yaşayarak tevhit-birlik mertebesinde yaşaması demektir. Tenzih Ruh-mana yönüdür. Teşbih madde yönü olduğuna göre kişinin "iç" ve "dış"sallığı "bir" ederek yüksek farkındalık ile yaşamasına işarettir.

El Melik esması ise işaret ettiğiniz gibi mars gezegeninin esmalarındandır. sadece bu esma değil tabii...diğer esmalar ile beraber mars gezegeninin tabiatını oluştururlar.
Bu noktada kişilerin isimleri varlıklarının yansımalarıdır. isim önemlidir yani, ismimiz bizim aynamızdır. ismimiz bizim dışşallığıöıza açılan pençerelerimizdir. Misal verelim sizin isminiz "ayşe" olsun...bu Ya Melik esmasından yana sizin sıkıntınız olabilir demektir. fatma olsaydı bu sefer bir başka esma açısından sizde şeytan yani enerji yani nefs öne çıkacak bu esmanın etkisini örtecektir. buna yaratılış tabiatı fıtrat diyoruz. Hatırlarsanız Cenabı Allah cc ayeti celilesinde yaratılan insan için "Aciz ve acil olarak yarattım" buyuruyordu işte bu noktada da bu yaratılış gerçeğine işaret edilmektedir. bu örtülü olma durumu bizim hayatımıza astroloji biliminde zıt açı ters açı etkisi almış vb tanımlamalar ile yer almakta ifade edilmektedir. Buna yani zıt açılı olmak esma terkibimizdeki eksik kalan esmalar zikir dediğimiz okumalarla düzenleneblir. işte bunlara kişinin "İsmi azamı" denir.
İnceliyenler bilirler, dua kitaplarında ismi azam duaları mevcuttur. herkes merak eder okumaya çalışır oysa herkesin ismi azamı farklıdır, çünkü yaratılışı farklıdır...Smile

umarım yardımcı olabilmişimdir.

____ASTROFLAME____________________________
Bu dünyada CENNET te yaşayacağız diye değil...
Yaşadığımız yeri CENNET yapmak üzere gönderildik...
avatar
ali
Astro Özel Üye
Astro Özel Üye

Erkek
Koç Yılan
Mesaj Sayısı : 518
Yaş : 53
Nerden : tr
Kayıt tarihi : 31/03/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rakamlar ve Mertebeler

Mesaj tarafından JÜPİTER Bir Salı Eyl. 21, 2010 11:58 am

teşekkürler ali bey, bana yardımcı oluyorsunuz emin olun diger arkadaşlarda aynı düsüncelerdedirler eminim
avatar
JÜPİTER
Astro Özel Üye
Astro Özel Üye

Kadın
Kova Domuz
Mesaj Sayısı : 525
Yaş : 47
Nerden : UZAYDAN
İş/Hobiler : İLETİŞİM,SPOR
Kayıt tarihi : 24/12/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rakamlar ve Mertebeler

Mesaj tarafından ali Bir Salı Eyl. 21, 2010 3:02 pm

nezuka demiş ki:çok güzel anlatılmış zat sıfat esma ve efdal terimleri ,

hocam benim sorumşu mertebeleri unsurlarla değerlendirildiğinde burçların özellikleri her insanda gruplar ayrı şimdi eşleştririsek koç olan biri nefs olayını daha fazlamı yaşar yoksa daha azmı nefsiyle mücadele eder
hani bide siz derdinizya ya melik esması eksik çünki ya melik : koç : nefs = varlığım benim değil varım yoğum sensin sahiplendiklerim benim değil sahibimde sensin drunken

her borcun gezegeni farklıdır...koç aceleci bir yaratılışa sahip ise, boğa bir başka yaratılışa sahiptir, ikizler yengeç vb diğer burçlarında kendi içlerinde olumlu olumsuz etkileri vardır...bu esmaları konuları yani burçları içersinde incelemek gerekir.

____ASTROFLAME____________________________
Bu dünyada CENNET te yaşayacağız diye değil...
Yaşadığımız yeri CENNET yapmak üzere gönderildik...
avatar
ali
Astro Özel Üye
Astro Özel Üye

Erkek
Koç Yılan
Mesaj Sayısı : 518
Yaş : 53
Nerden : tr
Kayıt tarihi : 31/03/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rakamlar ve Mertebeler

Mesaj tarafından misty Bir Salı Eyl. 21, 2010 5:18 pm

Çok faydalı bir paylaşım bizler için,Allah razı olsun Hocam.esmaların hayatımızdaki etkisinin bu kadar fazla olduğunu bilmiyordum ve tabi isimlerimizin de...

____ASTROFLAME____________________________
"Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.Olur ya...Kalp durur...Akıl unutur...Ben dostlarımı ruhumla severim.O ne durur,ne de unutur..." MEVLANA
avatar
misty
Astro Değerli Üye
Astro Değerli Üye

Kadın
Kova Kedi
Mesaj Sayısı : 247
Yaş : 43
Nerden : Türkiye
Kayıt tarihi : 24/06/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rakamlar ve Mertebeler

Mesaj tarafından ali Bir Salı Eyl. 21, 2010 7:15 pm

misty demiş ki:Çok faydalı bir paylaşım bizler için,Allah razı olsun Hocam.esmaların hayatımızdaki etkisinin bu kadar fazla olduğunu bilmiyordum ve tabi isimlerimizin de...

bilgilendirme açısından önemli gördüğüm bir nokta ewet isimlerimiz bizim kimliklerimizdir... geçiş kartı gibi... metro bileti gibi..vb... bu isimler-isimlerimiz bizim kuvvelerimiz demektir. kişinin ismi onun mana alemine açılan kapılarıdır. "ba" hecesinde sesli harf olarak ya "a" yada "e" olabilir buraya ikisinide birlikte yazamazsınız...biri ile açılan kuvveler diğeri ile açılmaz... varlık alemi 100 esmadan müteşekkildir yani 100 esma varlık aleminin tümünde zuhur etmiştir...ateş toprak hava su diye bildiğimiz elementler bunlara karşılıktır. oysa insan 100 esmanın tümü ile müteşekkil olabilir ama isim dediğimiz eksaik ifadeler bizi sınırlıyor...kamil olmak için bu esmaların tümünü varlığımızda ortaya çıkarmamız gerekir. işte bu aşamada biraz yardım alıp eksikliklerimizi bizzat özel bir çaba göstererek takviye etmemiz gerekir. okumak dediğimiz budur. "ismi azam" varlığında tüm esmaları ortaya çıkarmak demektir. kendiliğinden olmazmı? -ewet olur... ve olmuşturda...ama sadece Peygamberlerde...Smile işte seçilmiş olmak budur. bizler ise çalışarak bu mertebeye nasibimiz kadar ulaşabiliriz.

misal şimdi bu yazdıklarımıza "amannn ne saçma şey..." diyerek okumayanlar bile var değilmi? -ewet olacakta...olmalıda...Smile
çünkü bir bütünün olması oluşabilmesi için ekside gerekli artıda gereklidir. yoksa bir bütün oluşamaz...Smile

saygılarımla...

____ASTROFLAME____________________________
Bu dünyada CENNET te yaşayacağız diye değil...
Yaşadığımız yeri CENNET yapmak üzere gönderildik...
avatar
ali
Astro Özel Üye
Astro Özel Üye

Erkek
Koç Yılan
Mesaj Sayısı : 518
Yaş : 53
Nerden : tr
Kayıt tarihi : 31/03/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz